This year we have so far collected more than 250 Finn Class events. These were provided by National Classes worldwide, so please check all details with them as errors are possible.
If you see any errors or have more events to add, please contact robert (at) finnclass.org.
Download as PDF file with links to event/national websites.
|
|
|
|
Jan 7-12 |
Ronstan Int. Finn Australian Championship |
Black Rock YC |
AUS |
Jan 12-13 |
Campionato Invernale |
Lega Navale Anzio |
ITA |
Jan 19-20 |
Campionato Invernale |
Società Velica Viareggio |
ITA |
Jan 26 |
Campionato Invernale |
Lega Navale Anzio |
ITA |
Jan 27-Feb 3 |
Hempel World Cup Series - Round 2, Miami |
Miami |
USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Feb 3 |
Campionato Invernale |
Società Velica Viareggina |
ITA |
Feb 9 |
Campionato Invernale |
Lega Navale Anzio |
ITA |
Feb 16-17 |
Campionato Invernale |
Società Velica Viareggina |
ITA |
Feb 18-22 |
Semaine Internationale De Finn De Cannes |
Cannes |
FRA |
Feb 21-30 |
Russian Cup,1st Stage |
Sochi |
RUS |
Feb 23-24 |
Campionato Invernale - Zonale |
Lega Navale Anzio |
ITA |
Feb 23-24 |
Vic. State Championships |
Royal Brighton Yacht Club |
AUS |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mar 3 |
Campionato Invernale |
Società Velica Viareggina |
ITA |
Mar 4-10 |
New Zealand Finn Week |
Auckland |
NZL |
Mar 4-5 |
Auckland Finn Champs |
Tamaki YC |
NZL |
Mar 8-10 |
2019 New Zealand Nationals |
Maraetai Sailing Club |
NZL |
Mar 9-10 |
Winterrace |
Nijkerk |
NED |
Mar 15-17 |
Garda Trentino Finn Cup |
Torbole |
ITA |
Mar 15-17 |
Garda Trentino Finn Cup |
Circolo Vela Torbole |
ITA |
Mar 15-17 |
Us Nationals |
Sarasota Sailing Squadron |
USA |
Mar 16-17 |
Challenge J Martin 2018 Étape 1 |
CVML |
FRA |
Mar 17 |
Bel Cup |
Harelbeke |
BEL |
Mar 23-24 |
Finn Ouest Tour 2019 Étape 1 |
SNO, Nantes |
FRA |
Mar 23-24 |
Coppa Italia - Trofeo Giorgio Sannino |
Circolo Vela Roma, Anzio |
ITA |
Mar 24-30 |
Russian Cup, 2-Nd Stage |
Sochi |
RUS |
Mar 30-Apr 6 |
Trofeo Sar Princesa Sofia |
Palma de Mallorca |
ESP |
Mar 30-31 |
Frühjahrscup Müggelsee |
Müggelsee |
GER |
Mar 30-31 |
Coppa Bongo |
Società Triestina Vela, Trieste |
ITA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Apr 6 |
Finn Open |
Bough Beech SC |
GBR |
Apr 6-7 |
Gerhard Vellusig Memorial |
WYC, Alte Donau |
AUT |
Apr 6-7 |
Challenge J Martin 2018 Étape 2 |
CV Centre |
FRA |
Apr 6-7 |
Stuttgarter Finn |
Max-Eyth-See |
GER |
April 27-28 |
Wannsee-Pokal |
Wannsee |
GER |
April 27-28 |
Silberschäkel Regatta Wörth |
Landeshafen Wörth |
GER |
April 27-28 |
Ammerländer Finn Cup |
Zwischenahner Meer |
GER |
Apr 12-14 |
Masters Nationals |
Buccaneer Yacht club |
USA |
Apr 13 |
Pohár Haas+Sohn |
Máchovo jezero |
CZE |
Apr 13-14 |
Finn Ouest Tour 2019 Étape 2 |
CN Arradon |
FRA |
Apr 13-14 |
British Northern Championship |
Yorkshire Dales SC |
GBR |
Apr 13-14 |
Langen Einhandregatta |
Langener Waldsee |
GER |
Apr 13-14 |
Campionato Zonale |
Yacht Club Gaeta |
ITA |
Apr 13-14 |
Campionato Invernale |
Società Velica Viareggin |
ITA |
Apr 13-14 |
Capman Cup |
Oberhofen |
SUI |
Apr 13–14 |
Tulpenrace |
|
NED |
Apr 14-21 |
Hempel World Cup Series - Round 3, Genoa |
Genoa |
ITA |
Apr 20-21 |
Osterregatta Rastatt |
Illinger See (Goldkanal) |
GER |
Apr 20-22 |
Bel Cup |
Troyes |
FRA |
Apr 20-22 |
Coupe Granchamp |
CV Bordeaux |
FRA |
Apr 20-22 |
Finn Est Tour 2019 Étape 1 |
CNHS, Troyes |
FRA |
Apr 20-22 |
Paasei |
Loosdrecht |
NED |
Apr 20-26 |
Russian Cup, Stage 3 |
Sochi |
RUS |
Apr 27-28 |
Coppa Italia - Trofeo Dr. Schaer |
AV Lago Caldaro |
ITA |
Apr 27-28 |
Jollenregatta |
Mammern |
SUI |
Apr 27-May 4 |
Semaine Olympique Francaise De Voile |
Hyéres |
FRA |
Apr 30-May 6 |
Russian Cup, 4-Th Stage - Regatta By Memory Of Alexander Novikov |
Taganrog |
RUS |
|
|
|
|
|
|
|
|
May-June |
Rabbit Cup (Every Wednesday Evening Until 28.06.) |
Thun |
SUI |
May 1-5 |
Regatta Port Bourgas – Bourgas Sailing Week |
Bourgas |
BUL |
May 3 |
M.B Keramika Pálavská Regata |
Nové Mlýny |
CZE |
May 3-5 |
Finn Est Tour 2019 Étape 2 |
SRV (Annecy) |
FRA |
May 3-5 |
Nesselblatt Steinhude |
Steinhuder Meer |
GER |
|
|
|
|
|
|
|
|
May 4-5 |
Season Opening Regatta |
Wolsztyn |
POL |
May 5-6 |
Polyester Cup |
Kastrup |
DEN |
May 10-12 |
Lithuania Sailing Cup |
Nida |
LTU |
May 10-12 |
Polish Yachting Association Cup |
Krynica Morska |
POL |
May 10-18 |
Finn European Championship |
Athens |
GRE |
May 11 |
Regata Del Bicchiere |
CV Tiberino, Bracciano |
ITA |
May 11-12 |
Einhand Dümmer Westmeisterschaft |
Dümmer See |
GER |
May 11-12 |
Finnregatta Eching Ammersee |
Ammersee |
GER |
May 11-12 |
Jungfrautrophy |
Thun |
SUI |
May 12 |
Regata Del Fiasco - Zonale |
CV Tiberino, Bracciano |
ITA |
May 17-20 |
Federation Cup |
Moscow |
RUS |
May 18 |
Pohár Města Česká Skalice |
Rozkoš |
CZE |
May 18-19 |
Mohilla Pokal Mondsee |
UYC Mondsee |
AUT |
May 18-19 |
Challenge J Martin 2018 Étape 3 |
CV Centre |
FRA |
May 18-19 |
British Southern Area Championship |
Mengeham Rythe SC |
GBR |
May 18-19 |
Finnregatta Bleilochtalsperre |
Bleilochtalsperre |
GER |
May 18-19 |
Westfalenpreis Biggesee |
Biggesee |
GER |
May 18-19 |
Finnale |
|
NED |
May 19 |
Bel Cup |
Galgenweel, Antwerp |
BEL |
May 19 |
Campionato Zonale |
Società Velica Viareggina |
ITA |
May 21-25 |
Medemblik Regatta |
Medemblik |
NED |
May 21/-25 |
Medemblik Regatta (Formerly Delta Lloyd Regatta) |
Medemblik |
NED |
May 24-26 |
Campionato Italiano Master |
CN Punta Imperatore, Forio d'Ischia |
ITA |
May 25-26 |
Ranking |
Espoo |
FIN |
May 25-26 |
Finn Open |
Harwich SC |
GBR |
May 25-26 |
Chiemopreis Seebruck Südd. Meisterschaft |
Chiemsee |
GER |
May 25-26 |
Jever-Krombach-Cup |
Krombachtalsperre |
GER |
May 25-26 |
Spring Cup Of Moscow Finn Association |
Moscow |
RUS |
May 30-Jun 1 |
Finn Ouest Tour 2019 Étape |
SRSP, St Pierre Quiberon |
FRA |
May 31-Jun 2 |
Open Danish Championship |
KDY Skovshoved |
DEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
June 1 |
Pohár O Velké Dářko |
Velké Dářko |
CZE |
Jun 1-2 |
Open Belgian Championship (Inland) |
Platte Taille |
BEL |
Jun 1-2 |
Challenge YL Pinaud 2019 Étape 2 |
Cannes |
FRA |
Jun 1-2 |
Frühjahrsregatta Ratzeburger See |
Ratzeburger See |
GER |
Jun 1-2 |
Mrsv Finn Cup |
Starnberger See |
GER |
Jun 1-2 |
Hemelvaartwedstrijden |
Loosdrecht |
NED |
Jun 2-9 |
2019 World Cup Series Final - Marseille |
Marseille |
FRA |
Jun 6-16 |
Masters MM |
Kööpenhamina |
FIN |
Jun 7-10 |
Moscow Cup |
Moscow |
RUS |
Jun 7-13 |
Russian Cup, 5-Th Stage |
Novosibirsk |
RUS |
Jun 7-15 |
Finn World Masters |
Shovskoved, Denmark |
RUS |
Jun 8-10 |
North Sea Regatta |
|
NED |
June 10-14 |
Bärgluftwoche |
Vingelz |
SUI |
Jun 10-16 |
Chekhov Regatta "Chaika" |
Taganrog |
RUS |
Jun 14-17 |
Russian Cup, 6-Th Stage |
Moscow area, yacht-club Pirogovo |
RUS |
Jun 15-16 |
Rursee Finn Meeting |
Rursee |
GER |
Jun 15-16 |
Finn-Cup Pouch |
Muldestausee |
GER |
Jun 15-21 |
Usinsk Regatta |
Kuibyshev reservoir |
RUS |
Jun 16 |
Coppa Avvv - Zonale |
Amici Velici Vigna di Valle, Bracciano |
ITA |
Jun 22-23 |
Wolfgangsee |
UYC Wolfgangsee |
AUT |
Jun 22-23 |
Open D'aquitaine |
CNBO, Biscarrosse |
FRA |
Jun 22-23 |
Challenge YL Pinaud 2019 Étape 3 |
Bauduen |
FRA |
Jun 22-23 |
Pirker Finntage |
Talsperre Pirk |
GER |
Jun 22-23 |
Zomerwedstrijden |
Sneek |
NED |
Jun 23 |
Campionato Zonale |
Castiglione d. Pescaia |
ITA |
Jun 24-Jul 1 |
Russian Cup, 7-Th Stage  |
Kuibyshev reservoir |
RUS |
Jun 25-30 |
Onega Regatta |
Petrizavodsk |
RUS |
Jun 26-30 |
Kieler Woche |
Kieler Förde |
GER |
Jun 27-Jul 1. |
Irkutsk Sea Cup |
Irkutsk |
RUS |
Jun 28-30 |
Niederhornkanne |
Thun |
SUI |
Jun 29-30 |
Finn Ouest Tour 2019 Étape 4 |
St Jacut |
FRA |
Jun 29-30 |
Finn-Fight Waging Dr.A.Balthasar |
Waginger See |
GER |
Jun 29-30 |
Brandenburgische Meisterschaft Schwielochsee |
Schwielochsee |
GER |
Jun 29-30 |
Saar-Finn-Cup Bostalsee |
Bostalsee |
GER |
Jun 29-30 |
Coppa Italia |
Club Nautico Capodimonte (Bolsena) |
ITA |
Jun 29-30 |
Nieuw Loosdrechtweekend |
Loosdrecht |
NED |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jul 3-6 |
Championnat De France 2019 |
Canet en Roussillon |
FRA |
Jul 5-7 |
Ranking |
Hanko |
FIN |
Jul 5-7 |
Nordcup |
Gdansk |
POL |
Jul 5-7 |
Onk Masters |
|
NED |
Jul 5-8 |
Russian Cup, 8-Th Stage, Open Crystal Cup Of Moscow Finn Association |
Moscow |
RUS |
Jul 6-14 |
Warnemünder Woche |
Ostsee |
GER |
Jul 6-7 |
Champagner Regatta Am Tegeler See |
Tegeler See |
GER |
Jul 6-7 |
Trofeo Scrimieri - Zonale |
AS Nautica Sabazia, Bracciano |
ITA |
Jul 6-7 |
Trofeo Aldo Ferrari - Zonale |
Yachting Club Versilia, Forte dei Marmi |
ITA |
Jul 6-7 |
Vrijbuiterweekend |
Loosdrecht |
NED |
July 5-7 |
British Finn National Championship |
Brixham YC |
GBR |
Jul 11-17 |
South Federal District Championship |
Sevastopol |
RUS |
Jul 13-14 |
Campionato Zonale |
Bracciano |
ITA |
Jul 14-20 |
Finn Silver Cup Under 23 World Championship |
Anzio |
ITA |
Jul 14-20 |
Traditional Moscow Sailing Regatta |
Moscow |
RUS |
Jul 18-21 |
Moscow Area Championship |
Moscow area, yacht-club KB KhimMash |
RUS |
Jul 20-21 |
Oberland Pütz Seeshaupt |
Starnberger See |
GER |
Jul 20-21 |
Bibliser Finn |
Riedsee |
GER |
Jul 20-21 |
Segelwoche |
Thun |
SUI |
Jul 20-23 |
Travemünder Woche |
Ostsee |
GER |
Jul 21-27 |
Moscow Junior Championship |
Moscow |
RUS |
Jul 26-28 |
Finn SM |
Maarianhamina |
FIN |
Jul 26-28 |
Volvo Gdynia Sailing Days |
Gdynia |
POL |
Jul 27-28 |
Sternberger Finn Regatta |
Sternberger See |
GER |
Jul 27-28 |
Bayern Cup Bad Wiessee |
Tegernsee |
GER |
Jul 31- Aug 5 |
Novosibirsk Area Championship |
Novosibirsk |
RUS |
Jul 31-Aug 4 |
Ural Federal District Championship |
Chelyabinsk |
RUS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aug 1-4 |
German & Polish Finn Masters |
Szczecin |
POL |
Aug 3-4 |
Meckatzer Finn-Cup Rottachsee |
Rottachsee |
GER |
Aug 3-8 |
Sneekweek |
Sneek |
NED |
Aug 3-Sep 1 |
Randmeerrace |
|
NED |
Aug 10-11 |
Pfalz Open Eicher See |
Eicher See |
GER |
Aug 10-11 |
Memorial Of Janusz Sadowski |
Poznan |
POL |
Aug 10-11 |
Toilet Bowl |
WBYC, Cazenovia, NY |
USA |
Aug 15-19 |
Russian Cup, 9-Th Stage - Siberia Cup |
Krasnoyarsk |
RUS |
Aug 15-23 |
Tokyo 2020 Test Event |
Enoshima |
JPN |
Aug 16-18 |
Noorse Kampioenschappen |
Fredrikstad |
NOR |
Aug 16-18 |
Federation Cup, 2-Nd Stage |
Moscow area, yacht-club Gals |
RUS |
Aug 16-20 |
Cork Ocr (Olympic Classes Regatta) |
Kingston |
CAN |
Aug 17-18 |
Rofi Pokal |
UYC Attersee |
AUT |
Aug 17-18 |
Ranking |
Tampere (?) |
FIN |
Aug 17-18 |
Küstencup Ribnitz Nordd. Meisterschaft |
Ostsee |
GER |
Aug 17-18 |
Benelux Kampioenschappen |
|
NED |
Aug 18 |
Regatta By Memory Of E. Istomin |
Moscow area, yacht-club Pirogovo |
RUS |
Aug 19-26 |
International University Sailing Cup |
Moscow |
RUS |
Aug 2-12 |
Moscow Championship |
Moscow |
RUS |
Aug 22-25 |
Österreichische Staatsmeisterschaft Traunsee |
Traunsee |
GER |
Aug 23-25 |
Staatsmeisterschaft |
SC Traunkirchen |
AUT |
Aug 23-25 |
Djerdap Cup |
Donji Milanovac |
SRB |
Aug 23-25 |
North Americans |
Mission Bay YC |
USA |
Aug 24-25 |
Einfelder Finn Cup Neumünster |
Einfelder See |
GER |
Aug 24-25 |
|
Sisikon |
SUI |
Aug 25- Sep 1 |
2020 Hempel World Cup Series - Round 1, Enoshima |
Enoshima |
JPN |
Aug 27-Sep 2 |
Open Russian, Russian Finn Masters |
Moscow |
RUS |
Aug 30-Sep 1 |
Yacht Club Rewa Cup |
Rewa |
POL |
Aug 31 |
Frymburský Pohár |
Lipno |
CZE |
Aug 31-Sep 1 |
Lindenblatt Chiemsee |
Chiemsee |
GER |
Aug 31-Sep 1 |
Goldener Finn Pöhl |
Talsperre Pöhl |
GER |
Aug 31-Sep 1 |
Iserlohner Glasenuhr |
Sorpesee |
GER |
Aug 31-Sep 1 |
Trofeo Meccheri - Zonale |
Compagnia Vela Forte dei Marmi |
ITA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sep 7-8 |
Dragør Open |
Dragør |
DEN |
Sep 7-8 |
Challenge J Martin 2019 Étape 4 |
CV Centre |
FRA |
Sep 7-8 |
Challenge YL Pinaud 2019 Étape 4 |
Bauduen |
FRA |
Sep 7-8 |
Untersee-Pokal Reichenau Sw-Meisterschaft |
Untersee/Bodensee |
GER |
Sep 7-8 |
Herbst-Cup Schwerin |
Schweriner See |
GER |
Sep 7-9 |
Open Belgian Championship (Sea) |
Oostende |
BEL |
Sepr 5-8 |
Polish National Championship |
TBD |
POL |
Sept 6-8 |
Lithuanian National Championship |
Nida |
LTU |
Sep 11-14 |
Italian Championship - Coppa Italia |
Garda - Gargnano |
ITA |
Sep 11-15 |
Finn European Masters |
Schwerin, Germany |
GER |
Sep 12-19 |
Russian Championship |
Toliatti, Samara area |
RUS |
Sep 14-15 |
Weinlese Neusiedl |
UYC Neusiedler See |
AUT |
Sep 14-15 |
Scottish Championship |
Solway YC |
GBR |
Sep 14-15 |
Finnregatta Plobsheim |
Plobsheim-Elsaß Rhein |
GER |
Sep 14-15 |
Finnregatta Unterhavel |
Unterhavel |
GER |
Sep 14-15 |
Ranking |
Rauma/ Pori (?) |
|
Sep 18-22 |
Schweizer Meisterschaft Kreuzlingen Bodensee |
Bodensee |
GER |
Sep 18-22 |
Swiss Championship |
Kreuzlingen |
SUI |
Sep 20 |
Czech Championship 2019 |
Nové Mlýny |
CZE |
Sep 20-22 |
Onk Medemblik |
Medemblik |
NED |
Sep 20-23 |
Federation Cup, 3-Rd Stage |
Moscow area, yacht-club Gals |
RUS |
Sep 21-22 |
Finn Est Tour 2019 Étape 4 |
ACAL, Plobsheim |
FRA |
Sep 21-22 |
British Inland National Championship |
Oxford SC |
GBR |
Sep 21-22 |
Internationale Kehrausregatta Steinhude |
Steinhuder Meer |
GER |
Sep 27-29 |
International Finn Cup |
Malcesine |
ITA |
Sep 27-29 |
Finn Cup - Trofeo Andrea Menoni |
Fraglia Vela Malcesine |
ITA |
Sep 28-29 |
Challenge Aquitaine 2019 N°3 |
Socoa YC Basque |
FRA |
Sep 28-29 |
Finn Open |
Highcliffe SC |
GBR |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oct 4-5 |
Herbstregatta |
Romanshorn |
SUI |
Oct 4-6 |
Xxix International Regatta Autumn Wind |
Kaunas |
LTU |
Oct 4-6 |
Ksss Olympic Class Regatta |
Stockholm |
SWE |
Oct 5-6 |
Challenge J Martin 2019 Étape 5 |
CV Centre |
FRA |
Oct 5-6 |
Warsaw Championships |
Zegrze |
POL |
Oct 8-14 |
Russian Junior Championship |
Sochi |
RUS |
Oc1 19-20 |
Goldener Oktoberpokal Tutzing |
Starnberger See |
GER |
Oct 12 |
Bacon Cup |
Veddelev |
DEN |
Oct 12-13 |
Kurt Czajka Memorial |
WYC, Alte Donau |
AUT |
Oct 12-13 |
Challenge YL Pinaud 2019 Étape 5 |
Cannes |
FRA |
Oct 12-13 |
Finn Ouest Tour 2019 Étape 5 |
YC Carnac |
FRA |
Oct 12-13 |
Finn Open & Masters Championship |
Warsash SC |
GBR |
Oct 12-13 |
Dümmer-Finn-Cup |
Dümmer See |
GER |
Oct 12-13 |
Herbst-Cup Silbersee |
Silbersee |
GER |
Oct 12-13 |
Finn-Finale Wörthsee |
Wörthsee |
GER |
Oct 12-13 |
Coppa Italia |
CV Portocivitanova, Civitanova Marche |
ITA |
Oct 12-13 |
Boerenkoolcup |
|
NED |
Oct 12-13 |
Finnmania |
Biel |
SUI |
Oct 18-20 |
Finn Coupe De Canet 2019 |
CN Canet en Roussillon |
FRA |
Oct 18-20 |
Zemun Cup |
Zemun |
SRB |
Oct 19-20 |
Marlin Sxpike Ruhm Cup |
Galg |
BEL |
Oct 19-20 |
Finn Ouest Tour 2019 Étape 6 |
CN Arradon |
FRA |
Oct 19-20 |
38 International Winter Criterium |
Rapallo |
ITA |
Oct 19-20 |
Criterium Internazionale |
Circolo Nautico Rapallo |
ITA |
Oct 2-6 |
Idm-Finn Flensburg |
Ostsee |
GER |
Oct 26-27 |
Rheinstes Finnish |
Mittelrhein |
GER |
Oct 26-27 |
Eispokal Tegeler See |
Tegeler See |
GER |
Oct 26-27 |
Trofeo Bertacca - Coppa Italia |
Club Nautico Versilia, Viareggio |
ITA |
|
|
|
|
Nov 1-3 |
Grand Prix De L’ Armistice GPA Mémorial Pierre Montédéguy |
Canet en Roussillon YCCR |
FRA |
Nov 2-3 |
Finn-Finale Rupenhorn |
Unterhavel |
GER |
Nov 2-3 |
Lebkuchenregatta |
Oberhofen |
SUI |
Nov 23 |
Campionato Invernale |
Lega Navale Anzio |
ITA |
Nov 9-10 |
Coppa d'Autunno - Invernale - Zonale |
Lega Navale Anzio |
ITA |
Nov 17 |
Bel Cup |
Galgenweel, Antwerp |
BEL |
Nov 23-29 |
Russian Cup, 11-Th Stage |
Sochi |
RUS |
Nov 30-Dec 1 |
Nikolausregatta Töppersee |
Töppersee |
GER |
Nov 30-Dec 1 |
Boterletter |
Kralingen |
NED |
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 7 |
Campionato Invernale |
Lega Navale Anzio |
ITA |
Dec 13-21 |
Finn Gold Cup |
Melbourne |
AUS |
Dec 18-22 |
Christmas Race |
Palamos, Spain |
ESP |