To illustrate the strength of the class at the moment, it’s interesting to look at the number of events each year. So instead of the normal short list of major events, here is what we collected – more than 200 Finn regattas. It’s not all of them, but it is quite impressive.
Jan 15-20 Australian Championships, RQYS AUS
Jan 17-21 Du Ski Voile d’Antibes, Antibes FRA
Jan 21-28 World Cup Series Miami USA
Feb 9-11 Semana Olímpica Valenciana ESP
Feb 12-16 Semaine internationale de Cannes FRA
Feb 24-28 Andalusian Olympic Week, Cádiz ESP
Feb 24-25 Vic State Titles, RBYC AUS
Mar 2-4 Masters Champs, Waiuku NZL
Mar 3-4 East Coast Championships, WSC AUS
Mar 9-17 EUROPEAN CHAMPIONSHIP, Cádiz ESP
Mar 10-11 Napoli, Coppa Italia ITA
Mar 12-13 South Island Champs, Lyttleton NZL
Mar 15-17 NZ Finn Nationals, Lyttleton NZL
Mar 16-18 Torbole, Garda Trentino Finn Cup ITA
Mar 21-25 Italian Championship, Genova ITA
Mar 24-25 Finn Cup, Krefelder GER
Mar 25-31 Sochi regatta RUS
Mar 30 Apr-7 Trofeo S.A.R. Princesa Sofía Mallorca ESP
Mar 30-31 ARSC CUP, Agárd HUN
Mar 31-Apr 1 Osterregatta Rastatt GER
Mar 31-Apr 2 Forêt d’Orient FRA
Apr 6-8 US Nationals, Fairhope YC Alabama USA
Apr 7-8 Tulpen Race, Loosdrecht NED
Apr 7-8 Auckland Finn Champs, Tamaki YC NZL
Apr 7-8 Einhandregatta Langen GER
Apr 7-8 Frühjahrscup Müggelsee GER
Apr 7-8 Silwell Cup, Agárd HUN
Apr 7-8 Gerhard Vellusig Memorial AUT
Apr 14-15 Capman Cup, Oberhofen SUI
Apr 14-15 Stuttgarter Finn GER
Apr 14-15 Gaeta Coppa Italia ITA
Apr 21-22 Bottighofen SUI
Apr 21-22 Wannsee-Pokal GER
Apr 21-22 Silberschäkel Regatta Wörth GER
Apr 21-22 Ammerländer Friesen Finn-Cup GER
Apr 21-22 VVSI CUP, Agárd HUN
Apr 21-22 Alpe Adria Cup AUT
Apr 22-29 World Cup Series Hyères FRA
Apr 25-30 Alexander Novikov Memorial RUS
Apr 28-29 37. Jollenregatta, Mammern SUI
Apr 28-29 Allianz-Cup Immenstaad/Bodensee GER
Apr 28-30 Copa de España CN Entrepeñas ESP
Apr 28-May 1 Nesselblatt Steinhude GER
Apr 29-30 Caldaro, Dr. Schaer Trophy ITA
May 4-6 Polish YA Cup, Krynica Morska POL
May 5-6 Open Sprint championship,Harderwijk NED
May 5-6 Harwich Town GBR
May 5-6 Jungfrautrophy, Thun SUI
May 5-6 Polyester Cup, Kastrup DEN
May 5-6 Einhand Dümmer Westmeisterschaft GER
May 5-6 Uttinger Einhand Trophy GER
May 5-6 Bibliser Finn GER
May 5-6 Finn-Cup Pouch GER
May 5-6 Mohilla Pokal Mondsee AUT
May 11-13 Burgmann Cup, Balatonfüred HUN
May 11-13 GKSS OCR, Långedrag SWE
May 12-13 Traunsee Week AUT
May 12-13 Scarlino, Coppa Italia ITA
May 18-25 FINN WORLD MASTERS, El Balís ESP
May 19-20 Championship of Mályi lake HUN
May 19-21 Dolesh memorial, Balatonföldvár HUN
May 21-26 Medemblik Regatta NED
May 25-26 SÉP CUP, Fertőrákos HUN
May 26-27 Spring Cup RUS
Jun 1-6 Pushkin regatta RUS
June 2-3 Southerns, Mengeham Rythe SC GBR
June 2-3 Finnregatta Eching Ammersee GER
June 2-3 Darling/Lawuse Preis GER
June 2-3 Frühjahrsregatta Ratzeburger See GER
June 2-3 Honlap.hu Cup, Mályi HUN
Jun 8-13 Top-Motors Cup, Novosibirsk RUS
Jun 9-10 IMCI Rursee Finn Trophy GER
Jun 9-10 MRSV Finn Cup Süddeutsche GER
Jun 9-10 Pirker Finntage GER
Jun 9-10 USS-regatta, Uppsala SWE
Jun 9-10 Marian Jankowski Memorial, Poznan POL
Jun 9-10 Lac d’Annecy, Annecy FRA
Jun 9-10 Gravedona, Coppa Italia ITA
Jun 10 Vallensbæk DEN
June 16-17 British Masters, Keyhaven SC GBR
June 16-17 Finn-Fight Waging Dr.A.Balthasar GER
June 16-17 Jever-Krombach-Cup GER
June 16-17 Landesmeisterschaft GER
June 16-17 Lázár Deák memorial, Orfű HUN
June 21-24 Lake of Velence sailing week, Agárd HUN
June 21-24 Austrian Nationals AUT
June 21-25 Kieler Woche GER
June 22-24 Niederhornkanne, Thun SUI
June 22-24 Italian Masters, Porto San Giorgio ITA
June 23-24 Zomerwedstrijden, Sneek NED
June 23-24 Cto Andalucia, RCN La Linea ESP
June 23-24 Côtes d’Armor FRA
Jun 24-Jul 1 Povolzhskaya regatta RUS
June 25-26 Laurel Cup, Agárd HUN
Jun 29-Jul 1 UK Nationals, Mengeham Rythe SC GBR
Jun 30-Jul 1 Brandenburgische Meisterschaft GER
Jun 30-Jul 1 Saar-Finn-Cup Bostalsee GER
Jun 30-Jul 1 Open Norwegian, Drammen NOR
Jun 30-Jul 2 Nordcup, Gdansk POL
Jul 6-8 Experts-Fs Cup, Hejőkeresztúr HUN
Jul 6-8 Gdynia Volvo Sailing Days, Gdynia POL
Jul 6-9 Crystal Cup RUS
Jul 7-8 Finnale, Hoorn NED
Jul 7-8 Pfalz Open Eicher See GER
Jul 7-8 Champagner Regatta am Tegeler See GER
Jul 7-8 Acquafresca, Coppa Italia ITA
Jul 7-9 Warnemünder Woche GER
Jul 13-16 Moscow area championship RUS
Jul 14-15 Forte dei Marmi, Trofeo Meccheri ITA
Jul 15-21 International Moscow Regatta RUS
Jul 18-22 French National Open, La Rochelle FRA
Jul 20-22 Campeonato Iberico ESP
Jul 21-22 Segelwoche, Thun SUI
Jul 21-22 Bayern Cup Bad Wiessee GER
Jul 21-22 Fejér County Championship, Agárd HUN
Jul 21-22 Forte dei Marmi, Trofeo Aldo Ferrari ITA
Jul 21-23 THE Olympic Regatta, Tihany HUN
Jul 21-24 Travemünder Woche GER
July 25-29 Bank Cup RUS
Jul 28-29 Sternberger Finn Regatta GER
Jul 28-29 Oberland Pütz Seeshaupt GER
Jul 28-29 Finn Cup of Kereked, Csopak HUN
Jul 30-Aug 12 SAILING WORLD CHAMPIONSHIPS Finn Gold Cup, Aarhus DEN
Aug 1-6 Siberia regatta, Novosibirsk RUS
Aug 4-5 Meckatzer Finn-Cup Rottachsee GER
Aug 4-12 Moscow Championship RUS
Aug 4-5 Regatta of Szechenyi, Fertőrákos HUN
Aug 4-5 OVE Cup, Orfű HUN
Aug 7-12 IDM-Finn Bodensee GER
Aug 10-12 Finn North Americans and Toilet Bowl
50th Anniversary, Willow Bank Yacht
Club, Cazenovia, NY USA
Aug 10-12 Svenska Mästerskapen, Varberg SWE
Aug 10-12 Championship of Fertő lake, Fertőrákos HUN
Aug 11-13 Fair Play Regatta, Szczecin POL
Aug 16-20 Siberia Cup RUS
Aug 16-18 Nationals, Middelfart DEN
Aug 17-19 Sail Swinoujscie POL
Aug 18-26 Sevastopol Sailing Week RUS
Aug 18-19 Küstencup Ribnitz GER
August 18-19 FinnMania, Grandson SUI
Aug 18-19 Rhein in Flammen GER
Aug 18-19 Kammersee Schwerpunkt AUT
Aug 18-21 CORK, Kingston, Ontario USA
Aug 24-26 Compass Sailing Days, Orfű HUN
Aug 25-26 Einfelder Finn Cup Neumünster Nordd. GER
Aug 25-26 Rofi Pokal AUT
Aug 25-29 Ural championship RUS
Aug 25-26 Asker Optimisten, Asker NOR
Aug 26-31 FINN SILVER CUP, Koper SLO
Aug 28-Sept 3Open Russian, Moscow RUS
Sept 1-2 Lindenblatt Chiemsee GER
Sept 1-2 Goldener Finn Pöhl GER
Sept 1-2 Iserlohner Glasenuhr LM NRW GER
Sept 1-2 Ancona, Coppa Italia ITA
Sept 6-7 Romanshorn SUI
Sept 8-9 Oxford SC, Inland Championships GBR
Sept 8-9 SW-Meisterschaft, Untersee GER
Sept 8-9 Open Belgian, Oostende BEL
Sept 8-9 Schweriner Herbst-Cup GER
Sept 11-14 FINN EUROPEAN MASTERS, Split CRO
Sept 14-16 Open Dutch, Medemblik NED
Sep 14-16 NA Masters, San Diego Yacht Club USA
Sept 15-16 Dragør DEN
Sept 15-16 Fäßlas Regatta Altmühlsee GER
Sept 15-16 Sola Cup, Karlstad SWE
Sept 15-16 Westfalenpreis Biggesee GER
Sept 15-16 Pokalregatta Schwielochsee GER
Sept 15-16 Weinlese Neusiedl AUT
Sept 20-23 Hungarian Championship, Tihany HUN
Sept 21-23 Polish Masters, Zegrzynskie Lake POL
Sept 22 Close of the season regatta, Asker NOR
Sep 22–23 Pacific Coast Championships, SDYC USA
Sept 22-23 Copa Andalucia, CN Benalmadena ESP
Sept 22-23 Chiemopreis Seebruck GER
Sept 22-23 Internationale Kehrausregatta Steinhude GER
Sept 22-23 Finnregatta Plobsheim GER
Sept 22-23 Mályi Lake Summer HUN
Sept 23–26 Nationals, Finn Aeolians Club, Vaal Dam RSA
Sept 27-30 Polnische Meisterschaft GER
Sept 27-30 Nebelpokal GER
Sept 27-30 Polish National Championship, TBC POL
Sept 28-30 Malcesine, Int. Finn Cup-Trofeo Menoni ITA
Sept 29-30 Battle of Pákozdi, Agárd HUN
Sept 29-30 La régate de Socoa, Socoa FRA
Oct 6-7 Gulf Coast Championships, Mobile USA
Oct 6-7 Herbst-Cup Silbersee GER
Oct 6-7 Finn-Finale Wörthsee GER
Oct 6-7 Építők Cup, Agárd HUN
Oct 6-7 KSSS Olympiska, Saltsjöbaden SWE
Oct 11-14 Campeonato de España, Hondarribia ESP
Oct 13-14 Warsash SC GBR
Oct 13-14 Jack Dane Memorial Regatta USA
Oct 13-14 Goldener Oktoberpokal Tutzing GER
Oct 13-14 Dümmer-Finn-Cup GER
Oct 13-14 Nebelwelle Güstrow GER
Oct 13-14 Fertő lake summer closing HUN
Oct 13-14 Kurt Czajka Memorial AUT
Oct 13-14 Closing Regatta, Wolsztyn POL
Oct 17-21 Swiss Championship, Morges SUI
Oct 20-21 Eispokal Tegeler See GER
Oct 27-28 Lebkuchenregatta, Oberhofen SUI
Oct 27-28 Rheinstes Finnish GER
Oct 27-28 One-Person Classes, Agárd HUN
Oct 27-28 Viareggia,Trofeo Bertacca - Coppa Italia ITA
Oct TBD Canet en Roussillon FRA
Nov 1-4 Grand Prix de l’Armistice, Maubuisson FRA
Nov 3 Vallensbæk, Bacon Cup DEN
Nov 3-4 Finn-Finale Rupenhorn GER
Nov 18-24 Black sea regatta RUS
Nov 24-25 Nikolausregatta Töppersee GER
Dec 1-2 Eispokal Alster GER
Dec 16-21 42 Gaes Christmas Race, Palamós ESP
Please check dates and details with event organisers.